Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus)



Inne popularne nazwy tej rośliny z którymi możemy się spotkać na co dzień to między innymi:  cencylia, złotnik, jaskółcze ziele, glistnik pospolity, chelidonia. Osoby, które mają dostęp do starych ksiąg i rękopisów zielarskich mogą się również na określenie tego ziela mianem: Łaska Pana Boga, Boży dar, złoty korzeń, ziele Marii, liście Pana Boga oraz krwawe ziele. Jeśli uważasz, że te nazwy świadczą o dużym uznaniu dla tej rośliny nie mylisz się, ponieważ niegdyś cieszyła się ona niesamowicie dużym poważaniem. Niestety obecnie uznawana jest przez większość za trujący chwast, który należy omijać z daleka. Faktem jest, że dopiero przemysł farmaceutyczny i jego początkowy okres rozwoju, doprowadził do 'potępienia' większości ziół, aby w ten sposób zbudować popyt na leki i preparaty syntetyczne, a tym samym odwieść ludzi od naturalnych środków leczniczych.

Roślina posiada rozgałęzione łodygi, które osiągają wysokość 35 do 80 centymetrów. Jej kwitnienie przypada na okres od maja aż do późnej jesieni. Jeśli mielibyśmy znaleźć podobieństwo liści ziela do jakichkolwiek znanych, to można by wskazać liście dębu jako te, które najbardziej kształtem odpowiadały by kształtowi liści glistnika. Charakterystyczny pomarańczowo-żółtawy sok rośliny wypływa zarówno z łodyg jak i korzeni. Chcąc go spotkać powinniśmy się udać na południowe krańca lasów, ponieważ takie warunki roślina lubi najbardziej. Równie dogodnym miejscem dla rozwoju ziela są stare mury oraz płoty. Odporność na 'wysuszenie' jest imponująca w przypadku tego ziela, ponieważ nawet rosnąć w palącym słońcu, przy osuszonej ziemi, po przełamaniu łodygi wypływa spora ilość wspominanego wcześniej soku. Co zadziwiające nawet zimą możemy odnaleźć, choć w takich warunkach dobrze byłoby, gdybyśmy znali miejsce gdzie rośnie.



Jedną z podstawowych cech rośliny są jej właściwości oczyszczające krew, oraz działanie przyczyniające się do produkcji krwi. W medycynie naturalnej wraz z pokrzywą zwyczajną, oraz pędami czarnego bzu jest elementem kuracji dla osób z białaczką. Ważne jest przy tym, aby uzyskać żądaną skuteczność, należy codziennie wypijać co najmniej 2 litry takiego specyfiku.

Na schorzenia wątroby również warto zainteresować się właściwościami tej rośliny, która obecna jest w formach leków homeopatycznych. Właściwości o których wspomniano wcześniej (oczyszczające krew oraz wątrobę) powodują, że ziele można zaliczyć do grona tych, które korzystnie wpływają na przemianę materii w organizmie człowieka. Przynosi także bardzo korzystne skutki w schorzeniach dróg żółciowych, wątroby oraz nerek. Warto przy tym wspomnieć, że przygotowane samodzielnie wino z glistnikiem jest bardzo skutecznym środkiem na żółtaczkę. (Przepis na wino znajduje się pod koniec artykułu). Inne dolegliwości przy których warto sięgnąć po ziele to między innymi: hemoroidy, oraz bolesne oddawanie moczu, ale także szumy w uszach. W przypadku wspomnianych dolegliwości należy w ciągu dnia wypić 2-3 herbatki. Najbardziej rozpowszechnione jest jednak zewnętrzne stosowanie rośliny na wszelkiego rodzaju schorzenia skórne (czyli na przykład na: odciski, nieuleczalne wypryski, brodawki). Dowiedziono również jego skuteczność jeśli mówimy o zaćmie oraz zmętnieniu rogówki, a także odklejaniu siatkówki czy krwawienia do siatkówki. Na taką kurację przygotowujemy macerat następująco. Należy w palcach jednej dłoni, wykorzystując palec wskazujący oraz kciuk, zetrzeć liść rośliny i nacierać zamkniętą powiekę w kierunku kącików oczu. Warto stosować ten zabieg nawet w przypadku braku dolegliwości jako profilaktykę na zmęczone oczy.

Przepis na herbatkę

Bierzemy mała, płaską łyżeczkę ziela i zaparzamy ćwierć litra wody. Odstawiamy do naciągnięcia.

Przepis na świeży sok

Zebrane, świeże kwiaty, łodygi oraz liście myjemy dokładnie pod strumieniem bieżącej wody a następnie korzystając z sokowirówki wyciskamy sok, który stosujemy zewnętrznie.

Przepis na wino

Potrzebujemy około 30g całych roślin (wraz z korzeniami) które umyte namaczamy przez 1-2 godzin w 1/2 litra wina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyszukiwarka