Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) - przepisy, uprawa i właściwości lecznicze. Gdzie kupić i jak zrobić nalewkę samemuNiezastąpiony jako element wiosennej kuracji oczyszczającej układ pokarmowy (jak i cały organizm), którego stosowanie zaowocuje polepszeniem stanu zdrowia, oraz odświeżeniem organizmu.

'Czosnek leśny' lub 'czosnek cygański' czyli inne nazwy, pod którymi kryje się roślina, należy do pierwszych zwiastunów wiosny. Posiada bardzo charakterystyczne, zielone (o lancetowatym kształcie) błyszczące liście, które można porównać do liści konwalii. Cebula okryta jest przezroczysto-białymi łuskami i to właśnie z niej wyrasta listowie. Pęd o jasnozielonej barwie (z bogatym biało-kulistym kwiatostanem) może osiągać nawet do 30 cm wysokości.

Czosnek niedźwiedzi
Allium ursinum

Występowanie
Możemy go spotkać w miejscach o następującej charakterystyce:
 • wilgotne łąki (bogate w próchnicę)
 • cieniste oraz wilgotne doliny rzek
 • górskie lasy (liściaste)
 • pod krzewami

Nawet dla amatora zapach jest na tyle intensywny, że można go rozpoznać jeszcze przed dostrzeżeniem rośliny. Intensywnego zapachu czosnku niedźwiedziego (zwanego również czosnkiem dzikim) nie da się pomylić z zapachem innych ziół.

Wiosenne wycieczki do nadrzecznych lasów, to najlepszy sposób, żeby spotkać świeże, zielone liście czosnku niedźwiedziego, mocno kontrastujące ze ściółką. Kwiecień oraz maj to czas wzrostu roślin - okres kwitnienia przydapa dopiero na drugą połowę maja oraz czerwiec. Wszystkie właściwości tego ziela nie są oczywiście znane, wiadomo jedynie, że drzemie w nim ogromna moc lecznicza - podobno nawet niedźwiedzie (stąd właśnie nazwa rośliny) wybudziwszy się ze snu zimowego, szukają właśnie tej rośliny, chcąc oczyścić żołądek, krew oraz jelita. Roślina swoimi właściwościami bardzo przypomina czosnek domowy, z tą jednak różnicą, że posiada o wiele silniejsze działanie lecznicze. Jest niezastąpionym składnikiem skutecznych kuracji oczyszczających (wiosennych - ze świeżych liści, które poddane procesowi suszenia tracą swoje właściwości), przynosząc jednocześnie znaczną poprawę w chronicznych chorobach skóry.

Przepis na wiosenną kurację oczyszczającą:
Koniecznie świeże liście, należy pokroić na niewielkie kawałki, które następnie układamy na chlebie. We wszelkich potrawach, w których smak przyprawiamy natką pietruszki, możemy stosować drobno skrojone ziele. Bardzo ważne jest przy tym, aby nie był on gotowany podczas sporządzania potrawy, ponieważ traci swoje właściwości: do zup, ziemniaków, knedli. Można również wykorzystać całe liście, przygotowując je w podobny sposób jak szpinak - są one jednak bardziej piekące, ale i na to znajdzie się rada... należy je wymieszać z liśćmi pokrzywy.

Kiedy zbierać?
Najlepszym czasem na zebranie młodych liści jest kwiecień oraz maj - czyli przed kwitnieniem. Z kolei cebulę należy zbierać późnym latem i jesienią. Stosować cebulę możemy wszędzie tam, gdzie zastosowalibyśmy zwykły czosnek.

Łagodniejsza forma czosnku niedźwiedziego:
Bardzo intensywny smak czosnku możemy nieco 'złagodzić' poprzez drobne pokrojenie liści oraz cebuli, zalanie ich ciepłym mlekiem (odstawić na około 2-3 godziny) i tak sporządzony nektar pić łykami.

Przepisy


Nalewka z czosnku niedźwiedziego - (naturalny sposób na doskonałą pamięć):

 1. Liście oraz cebule czosnku należy drobno pokroić i umieścić w butelce (luźno, po szyjkę)
 2. Zalać całość 'Żytniówką' (38-40%)
 3. Pozostawić w miejscu nasłonecznionym (lub ciepłym) na 14 dni
 4. Zażywać należy cztery razy w ciągu doby (10-15 kropli w niewielkiej ilości wody).


Przepis na wino z czosnku niedźwiedziego - (na zadawniony kaszel, rozpuszczenie flegmy):

Drobno pokrojone liście czosnku (około jednej pełnej garści) należy zagotować (krótko) w 1/4 litra wina (białego). Do smaku można dosłodzić miodem lub syropem.

Właściwości

 • korzystne działanie na jelita oraz żołądek (dolny układ pokarmowy) - nawet w przypadku bardzo mocnych / chronicznych biegunkach,
 • wzdęcia, kolki, zaparcia spowodowane wewnętrznym skurczem (lub zwiotczeniem jelit),
 • robaki (również glisty) - wychodzące po pewnym czasie od momentu przyjęcia czosnku niedźwiedziego,
 • dolegliwości sercowe oraz bezsenność (w związku z zaburzeniami żołądkowymi),
 • zawroty głowy,
 • duszności (związane ze zwapnieniem tętnic oraz nadciśnieniu),
 • trudności w oddychaniu,
 • gruźlica oraz obrzęki płuc,
 • czyszczenie nerek oraz pęcherza (pomaga wydalać mocz),
 • trudno gojące się rany,
 • schorzenia naczyń wieńcowych,
 • oczyszcza krew,
 • wypryski oraz krosty, liszaje, wysypki.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Wyszukiwarka