Balsam szostakowskiego (Vinilin, Polyvinox, Vinylinum) - pielęgnacyjny, leczniczy na wrzody i hemoroidyW ostatnich latach być może nieco zapomniany, ale do jeszcze niedawna balsam szostakowskiego był podstawą apteczki domowej polaków. Preparat zawdzięczamy rosyjskiemu chemikowi prof. Michaiłowi Szostakowskiemu. Swego czasu obecność balsamu w każdym domu była tak naturalna jak woda utleniona i wziąwszy pod uwagę zakres w jakim można stosować preparat, większość czytających ten artykuł zacznie się zapewne zastanawiać dlaczego do tej pory o nim nie słyszeli.
Początki balsamu szostakowskiego przypadły na niechlubny rok 1939, w którym raczej ciężko dopatrywać się jakichkolwiek dobrodziejstw ze strony naszych wschodnich sąsiadów. A jednak. Historia pokazuje, że w tak gorących militarnie czasach powstał jeden z najskuteczniejszych środków leczniczych i to w dodatku zupełnie... przypadkiem. Naukowiec w owym czasie przeprowadzał eksperyment, który znacznie odbiegał od tematyki medycznej. Uzyskany efekt choć zupełnie mijający się z celem wydał mu się na tyle interesujący, że postanowił oddać go do zweryfikowania czy przypadkiem nie posiada jakichś wartości dla medycyny. Nie żeby podejrzewał takowe. Po prostu ówczesna mentalność rosyjska (która uznać trzeba, że odbiegała nieco bardziej od mentalności każdego bardziej zachodniego państwa) wręcz wymagała, aby każdy produkt i substancja uzyskana w efekcie doświadczenia chemicznego była poddawane ocenie przydatności medycznej.

Większość osób, które miały kontakt i stosowały balsam wspomina go jako produkt o bardzo przyjemnym zapachu, który swoją charakterystycznością dorównuje chyba tylko kremowi Nivea. Jego gęsta konsystencja bardzo łatwo przylega skóry. Najważniejszą cechą jest brak jakiejkolwiek toksyczności balsamu. Z czystym sumieniem mogą go stosować alergicy, ponieważ nie wywołuje reakcji skórnych, ani wewnętrznych.

Balsam szostakowskiego
Vinilin, Polyvinox

Balsam szostakowskiego
Skuteczność balsamu została doceniona bardzo szybko. Zapotrzebowanie na jakiekolwiek skuteczne leki i preparaty było ogromne, szczególnie w warunkach wojennych. Pełna ocena laboratoryjna balsamu szostakowskiego została przeprowadzona po zakończeniu II wojny światowej, podczas której uratował niezliczoną ilość osób przed okrutnymi konsekwencjami oparzeń, odmrożeń, odparzeń oraz rozległych ran. Popularność jaką zdobył na terenie Związku Radzieckiego bardzo szybko przysporzyła mu sławy poza granicami.

System oceniania chwilowo niedostępny
Ocena: 9 (liczba głosów: 5)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyszukiwarka