Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) pokrzywa do picia (herbata), właściwości, działanie na włosyWiele autorytetów medycyny naturalnej uznaje zwyczajną pokrzywę za najbardziej wartościową spośród wszystkich roślin leczniczych znanych człowiekowi. Niektórzy posunęli tą myśl nieco dalej: gdyby ludzie zdawali sobie sprawę z mocy, jaką posiada pokrzywa, prawdopodobnie nie uprawiali by niczego innego.

Praktycznie każdy centymetr tej rośliny (poczynając od korzeni, przez łodygę aż do liści i kwiatów) posiada niesamowite właściwości lecznicze.

Pokrzywa zwyczajna
Urtica dioicaZwykła pokrzywa nawet w tak prostych przypadkach jak wypryski pokazuje swoją moc. Picie herbatki z pokrzywy likwiduje je w bardzo krótkim czasie.

Pokrzywa zwyczajna zaliczana jest do grupy ziół oczyszczających krew. Oprócz właściwości oczyszczających bardzo korzystnie wpływa na pracę trzustki, skutecznie obniża poziom cukru we krwi, oraz pomaga w dolegliwościach układu moczowego (zapalenie dróg moczowych, chorobowe zatrzymywanie moczu). Szczególnie zalecane są kuracje wiosenne z zastosowaniem tego zioła, które wykazuje również właściwości przeczyszczające. Również jesienią warto sięgnąć po pokrzywę, ponieważ przed okresem zimowym,  po skoszeniu traw pojawiają się młode pędy rośliny.

Herbatkę z pokrzywy należy pić po jednym łyku, co wzmacnia jej działanie na organizm. Rano należy spożyć wywar na czczo. Następnie w ciągu dnia 1-2 szklanek. Kuracja powinna trwać około 4 tygodni. Zalecane jest picie bez dodawania cukru. Początkowo smak herbaty może być ciężki do zaakceptowania, więc warto dodać odrobinę rumianku lub mięty, które złagodzą smak surowej pokrzywy.

Przygotowując napój należy pamiętać, aby nie gotować naparu. Należy po prostu zalać przygotowane wcześniej ziele wrzącą wodą.

Z upływem lat, organizm człowieka zaczyna odczuwać niedobór żelaza. Również w tym przypadku pokrzywa przychodzi z nieocenioną pomocą. Zatem kiedy zaczniesz odczuwać stany znużenia oraz wyczerpania przypomnij sobie proszę o wszystkim co przeczytałeś na temat pokrzywy. Podobnie jak na inne dolegliwości, również i w tym przypadku będziemy mogli zauważyć bardzo szybką poprawę: powrót sił fizycznych, oraz energii umysłowej.

Pokrzywa zwyczajna zawiera również substancje krwiotwórcze, które pomogą w takich dolegliwościach jak niedokrwistość, anemia, blednica, oraz pozostałych poważnych chorobach krwi. W grupie z innymi ziołami stanowi również skuteczną pomoc przy białaczce.

Sporządzenie wywaru ze świeżej pokrzywy (oraz dodatkowo z jej korzeni), można również stosować go mycia głowy. Włosy odrastają, stają się gęste i zdrowe. Zalecane jest również stosowanie nalewki z pokrzywy, którą w bardzo prosty sposób możemy przygotować samodzielnie. Wystarczy do tego kilka świeżo wykopanych korzeni - przy czym należy pamiętać, że najsilniejsze działanie posiadają one wiosną lub jesienią.

Poważnym problemem dotykającym coraz więcej osób jest zwężenie naczyń krwionośnych. Choroba bardzo często kończy się amputacją, a można by spokojnie uniknąć nieprzyjemnego zabiegu, gdyby cierpiący na zwężenie naczyń moczyli po prostu stopy w odwarze z zastosowaniem korzeni pokrzywy.

Istnieje cała lista dolegliwości, którym ukojenie może przynieść zwyczajna pokrzywa. Od mniej do bardziej poważnych praktycznie do dziś dzień odkrywamy zbawienne właściwości lecznicze tej rośliny (herbatka z pokrzywy na silne bóle głowy, odwar z pokrzywy na grzyb paznokciowy i ropiejący nagniotek, obmywanie okolic serca odwarem na zwężone naczynia wieńcowe...).

Nie sposób również nie wspomnieć o najprostszym zastosowaniu pokrzywy. Tym, które większość z nas raczej nieprzyjemnie kojarzy z dzieciństwa. Przy takich dolegliwościach jak rwa kulszowa, lumbago, czy też bolesnym zapaleniu nerwów kończyn dolnych oraz górnych, muskanie liśćmi pokrzywy przynosi prawdziwe ukojenie. Podrażnioną skórę można potem posypać pudrem.

Sok z pokrzywyPrzepis na herbatkę z pokrzywy:

Na jedną pełną szklankę wody (250ml) bierzemy jedną, ale pełną, kopiastą łyżeczkę (do herbaty) ususzonych liści pokrzywy. Tak przygotowaną należy pozostawić do naciągnięcia - kilkanaście minut.

Nalewka z pokrzywy (przepis):

Jesienią (lub wiosną) wykopujemy korzenie pokrzywy zwyczajnej i myjemy za pomocą szczotki. Następnie kroimy je drobno tak aby zmieściły przez szyjkę butelki. Butelkę napełniamy aż po szyjkę a następnie zalewamy żytniówką (38-40%) i odstawiamy w ciepłym miejscu na dwa tygodnie.

Kąpiel nóg:

W celu przygotowania kąpieli dla nóg, należy świeże pokrzywy (liście wraz z łodygami), oraz ich umyte korzenie w ilości dwóch pełnych dłoni wsypać no naczynia, a następnie zalać pięcioma litrami wody. Następnego dnia należy zagrzać aż do zagotowania. Każdy ma swoją własną tolerancję na gorącą wodę a tym przypadku powinniśmy do moczenia stóp możliwie najgorętszego wywaru jaki tylko wytrzymamy. (Dobrym sposobem jest wcześniejsze zahartowanie stóp w gorącej wodzie). Kąpiel w pokrzywie powinna trwać około 20 minut. Warto pamiętać, aby nie pozbywać się ziół po kąpieli. Po ponownym podgrzaniu (nie zagotowaniu) będziemy mogli użyć jej ponownie (nawet do trzech razy).

Pokrzywa na włosy:

Do przygotowania naparu będziemy potrzebować około 8-10 pełnych garści suszonych lub świeżych pokrzyw, które następnie zalewamy wodą w garnku (najlepiej 5-cio litrowym). Na wolnym płomieniu podgrzewamy całość aż do momentu zagotowania. Następnie odstawiamy na pięć minut (aż naciągnie). Jeśli chcemy sporządzić wywar z korzeni, wówczas powinniśmy: wziąć cztery (pełne) garście korzeni z pokrzywy i zalać zimną wodą, a następnie zostawić na całą noc. Na drugi dzień podgrzewamy aż do zagotowania i odstawiamy na dziesięć minut (do naciągnięcia). Myjąc głowę pokrzywą powinniśmy unikać mieszania wawaru z kosmetykami. Najlepiej używać do mycia mydła do prania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyszukiwarka