Przywrotnik pospolity (Alchemilla vulgaris) - Na dolegliwości i choroby kobiece, właściwości i zastosowanieTradycja ludowa posługuje się nazwą płaszcz Matki Boskiej dla tej rośliny. Określane jest również najlepszym przyjacielem kobiet. W jego poszukiwaniu należy udać się na brzegi lasów, znajdziemy je również w okolicach dróg, na zboczach gór, oraz wilgotnych łąkach gdzieś w górskim krajobrazie. Jego liście mają półkolisty kształt - są 7-9 klapowe. Łodyga nie jest wysoka, ale za to stosunkowo mocna. Charakterystyczną cechą jest również skromne żółtozielone ukwiecenie. Kwitnienie rośliny przypada na okres od kwietnia do lipca.Istnieje również odmiana alpejska, którą można spotkać dopiero na wysokości powyżej 1000 metrów nad poziomem morza. Roślina nie jest wybredna i radzi sobie zarówno na podłożu wapiennym jak i granitowym.

Na czym polega wspominane wcześniej ukochanie tego ziela przez kobiety? Od setek lat przynosił ulgę przy większości kobiecych dolegliwościach: przy zaburzeniach miesiączkowania, chorobach podbrzusza, oraz upławach białych, szczególnie w początkowym czasie dojrzewania płciowego kobiety. Mieszanka w proporcji 1:1 z krwawnikiem jest skutecznym sposobem na regulację cyklu miesiączkowego.

Przywrotnik pospolity
Alchemilla vulgaris

Wykazuje również działanie moczopędne oraz wzmacniające serce. Inne dolegliwości przy których warto sięgnąć po tę roślinę to między innymi gorączka przyranna, zaniedbane wrzody oraz ropiejące rany. Najbardziej spopularyzowanym zastosowaniem herbatki jest płukanka do ust, która przynosi ulgę po zabiegu usunięcia zęba - wielokrotne płukanie jamy ustnej pozwala na zagojenie się rany już w ciągu jednego dnia. Przy osłabieniu kończyn (oraz mięśni) jak również w przypadku poporodowych ran (po ciężkim porodzie) również ukazuje swoją zbawienną moc.


Przy przepuklinach oraz epilepsji już nasi przodkowie sięgali po to ziele. Autorytety medyczne, ściśle związane z tematyką naturalnych metod leczenia przyznają, że nawet dwie trzecie operacji i zabiegów byłoby zbędnych, gdyby kobiety przy swoich dolegliwościach sięgały po tę roślinę.

Udowodnione jest również, że ziele pomaga osobom otyłym, doskonale sprawdza się przy niespokojnym, śnie i jest zalecane dla cukrzyków. Stosowanie ziela jest również zalecana przy stwardnieniu rozsianym.

Herbatka:
Na szklankę wody (250ml) bierzemy kopiastą łyżeczkę ziela, po czym zalewamy wrzątkiem i odczekujemy aż naciągnie - około 10-15 minut

Okład:
Świeżo zebraną roślinę należy dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, następnie rozgnieść i tak przygotowaną miazgę przykładać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyszukiwarka