Czystek (Cistus incanus) - polifenole, działanie, właściwości, zastosowanie - herbata z czystkaOstatnimi czasy w internecie, a właściwie tym jego niewielkim wycinku, w którym można spotkać informacje na temat zdrowia oraz naturalnych sposobów leczenia, zaroiło się od artykułów na temat czystka (cistus incanus). Czystek był opisywany na wszelkie możliwe sposoby i krajany przez internautów na składowe drobniejsze niż możnaby uzyskać w warunkach laboratoryjnych. Oczywiście najprecyzyjniejsze cięcia były dokonywane przez osoby zupełnie nie związane z tematem ziół. Czy istnieje zatem cokolwiek więcej co możnaby powiedzieć o tej roślinie? Jestem pewien, że tak. Czy jestem osoba, która powinna to zrobić? Oczywiście, że nie. Istnieją osoby, które złamały nie jedną myśl jeśli chodzi o zioła i tym osobom oddałbym ostateczną ocenę jakiejkolwiek zieleniny rosnącej lub martwej (na przykład Dr H. Różański). Nie mniej jednak kilka informacji wymaga przedstawienia i kilka zdań wymaga zapisania.

Czystek - wyjątkowe zdrowotne właściwości


Czystek zyskał sobie miano bardzo skutecznego zioła przeciw wszelkim infekcjom - począwszy od chorób alergicznych przez bardzo poważne (borelioza) po choroby nowotworowe. Większość osób poszukujących o nim informacji zapewne rozpoczęła swoje poszukiwania od tego, że jest skuteczną 'metodą' na jeden (bądź wszystkie) powyższe przypadki. Czy przypadkiem jest, że czystek rzekomo stanowi skuteczną pomoc w tych 'najpopularniejszych' chorobach? Faktem pozostaje, że roślina zawiera bardzo korzystne dla zdrowia ludzkiego organiczne związki chemiczne (polifenole), których działanie pomaga skutecznie zmniajszyć ryzyko chorób nowotworowych oraz układu krwionośnego. Czy zatem wszelkie źródła, w których mowa o cudownych leczniczych właściwościach czystka nie mylą profilaktyki z leczeniem? jeśli dotychczas Twoja wiedza podpowiadała czerwone wino jako źródło związków polifenolowych to bardzoe dobrze, od dziś wiedz, że czystek zawiera ich znacznie więcej, należy przy tym wspomnieć, że związki polifenolowe stanowią dla rośliny mechanizm obronny przed owadami, ponieważ ich rozwój - po raz kolejny mówimy tu o hamowaniu a nie leczeniu.

Sugerując się dostępnymi w Internecie informacjami na temat czystka, można mocno przekłamać prawdziwe właściwości ziela. Dowiemy się, że jest najskuteczniejszym i w dodatku naturalnym sposobem walki z wszelkiej maści infekcjami, wirusami, alergiami, chorobami układu krwionośnego i ostatecznie nowotworami. Czy zatem czystek nie jest skuteczny? Owszem jest... w pewnym stopniu. Czy jest cudowny? Owszem jest... w pewnym zakresie. Niestety wciąż brakuje pośród wszystkich informacji o tej roślinie rzetelnych badań medycznych, które jednoznacznie potrafiły by potwierdzić choć część informacji krążących o nim obecnie bez jakiegokolwiek pokrycia nie licząc komentarzy osób które miały z nim styczność. Do tego czasu pozostaje nam jedynie wierzyć we właściwości czystka i pamiętać, że moc i skuteczność ziół nie zależy wyłącznie od ich łacińskiej nazwy... liczy się również ich dzieciństwo i dorastanie... otoczenie oraz warunki w których się kształtowały.

Na koniec, aby informacji stało się za dość...

Herbatka z czystka - przepis


Na 250ml (szklankę) należy wsypać kopiastą łyżeczkę czystka (suszonego). Zalewamy wrzątkiem i czekamy aż odpowiednio naciągnie - około 7-10 minut

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyszukiwarka