Ostropest plamisty (Silybum marianum)Jedna z najbardziej niezwykłych roślin. Jej fenomen, związany ze zdolnością do ochrony wątroby, jako jeden z nielicznych, nie posiada odpowiedników wśród syntetycznych środków farmaceutycznych, które dawałyby przynajmniej podobne rezultaty. Ziele skuteczne jest do tego stopnia, że stanowi jedyny ratunek dla osób, które zatruły się grzybem Amanita (niszczącym wątrobę). Nawet największe autorytety medyczne nie zakwestionowały potencjału, który drzemie w tej mogło by się wydawać niepozornej roślinie. Jest zielem jedno- lub dwurocznym i należy do rodziny astrowatych.

Sposób działania rośliny polega na detoksykacji innych związków syntetycznych, które znalazły się w naszym organizmie - począwszy od paracetamolu, alkoholi poprzez metale ciężki aż do promieniotwórczych.

Działanie na wątrobę


Oficjalnie od roku 1986 jest zatwierdzonym środkiem do leczenia chorób wątroby i jest stosowany do leczenie wszelkich alkoholowych zapaleń wątroby w bardzo szerokim spektrum. Między innymi w:

  • stłuszczeniu wątroby
  • marskości
  • zatruciach i zapaleniach wirusowych
Potwierdzono również działanie ochronne na wątrobę przeciw niepożądanym efektom takich leków jak: paracetamol, oraz nie-aspirynowym środkom przeciwbólowym.

Ostropest plamisty
Silybum marianum

Ostropest
Składnikiem aktywnym, czyli tym, który w głównej mierze decyduje o ochronnych właściwościach tego ziela jest sylimaryna - substancja, która należy do flawonolignanów. Związki flawonolignanowe są właśnie odpowiedzialne za naprawę uszkodzonych komórek wątroby, wskutek działania alkoholi, oraz innych substancji toksycznych, stymulując syntezę białek. Oprócz pozytywnych zmian jakie potrafi przynieść zewnętrznym komórkom wątroby, zapobiega jednocześnie wchłanianiu niektórych toksyn w wewnętrzne komórki organu. Sylimaryna zdaje się również stymulować wzrost komórek wątroby. Dzięki roślinie można przede wszystkim zwalczać różnego rodzaju stany zapalne, ale ma również silne działanie przeciwutleniające. Ogólnie uważa się, że działanie przeciwutleniacze chronią komórki organizmu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez procesy chemiczne zaliczane do grupy utleniających. Ze względu na swój nie-laboratoryjny charakter nie można oczywiście wskazać jednoznacznie stężenia sylimaryny w ostropeście, ale przyjmuje się, że ziele składa się w 70 - 80% właśnie z tej substancji (oraz innych które współpracują z nią w pełnej harmonii chemicznej).
Ponadto roślina stosowana jest przy zaburzeniach pracy nadnerczy oraz w stanach zapalnych jelita. Jest również bardzo pomocna w leczeniu łuszczycy, ponieważ jej właściwości zwiększają przepływ żółci.

Jeśli chcielibyśmy porównywać z czymkolwiek efekty działania rośliny, to najbliżej im do działania estrogenów, które potrafią stymulować przepływ mleka u karmiących piersią matek. Prowadzone są również badania, nad wpływem rośliny na raka prostaty u mężczyzn.

Ziele zalecane jest do stosowania wszystkim osobom z zaburzeniami czynności wątroby, lub zatruciem toksynami.

Alkoholowe choroby wątroby


Szczegółowe badania amerykańskiej Agencji Badań i Jakości Opieki Zdrowotnej (AHRQ) w ostatnim tylko czasie potwierdziło wyniki 16 badań naukowych, których celem było potwierdzenie skuteczności stosowania rośliny w leczniu różnych postaci chorób wątroby. Należy przy tym zaznaczyć, że w większości badań, wykorzystywany był wyciąg z europejskich rodzin ostropestu. Wyniki badań niestety nie zostały ustandaryzowane ze względu na zmienne czynniki: zbyt mała liczba uczestników badań, zmiana przyczyn chorób wątroby, różnice w dawkowaniu jak i czas trwania terapii. Czynniki te bardzo mocno utrudniły wyciągnięcie przez zespoły badawcze ostatecznych wniosków. Faktem jednak pozostaje, że na 5 z 7 badań stwierdzono znaczną poprawę funkcji i stanu ogólnego wątroby wśród poszczególnych grup 'alkoholowych'. Osoby, w których stan narządu był w najmniejszym stopniu zdewastowany, wykazywały najszybsze zdolności regeneracji komórek. Roślina była mniej skuteczna dla osób z ciężką niewydolnością wątroby (marskość wątroby - która charakteryzuje się trwałymi, nieodwracalnymi uszkodzeniami, często określnymi jako choroby schyłkowe).

Wirusowe zapalenie wątroby


Pomimo faktu, że mleczny sok rośliny z powodzeniem stosowany jest w leczeniu zapalenia wątroby (zwłaszcza w zapaleniu typu C), to wyniki czterech niezależnie prowadzonych badań są ze sobą sprzeczne. Niektóre z nich potwierdzają poprawę aktywności enzymów wątroby, podczas gdy innym nie udało się potwierdzić takiego wpływu. Nie były jednak prowadzone badania, które porównałyby działanie ziela z innymi środkami medycznymi (pochodzenia syntetycznego) przeciw zapaleniu wątroby.

Rak


Wstępnie przeprowadzone badania laboratoryjne sugerują również, jakoby substancje czynne wykazywały działanie przeciwnowotworowe. Sylimaryna dzięki swoim właściwościom przeciw utleniającym wykazuje silne przeciwdziałanie wzrostowi ludzkiego gruczołu krokowego, sutków oraz komórek raka szyjki macicy umieszczonym w próbówkach. Potrzebne są jednak dodatkowe badania, aby móc w pełni potwierdzić bezpieczeństwo stosowania na wspomniane formy raka.

Wysoki cholesterol


Jedno z badań przeprowadzonych na zwierzętach, potwierdziło dodatkowo, że sylimaryna, przynosiła efekty tak skuteczne, jak popularny lek na obniżenie cholesterolu (Probucol), przy dodatkowej korzyści (w porównaniu z lekiem) - znacznie zwiększała poziom dobrego cholesterolu w organizmie. Nie przeprowadzano jednak badań potwierdzających podobne działanie u ludzi.


System oceniania chwilowo niedostępny
Ocena: 9.6 (liczba głosów: 12)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyszukiwarka